Dining Seating
-
Wildenauer D634-09 Large Counter Dining Room Bench
(Dining Seating - Benches)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height bench. Its casual good looks are accentuated with a handsome two-tone finish. A sturdy silhouette adds a hearty element, whether your style is vintage, country or eclectic. This richly crafted seating option serves up charm wherever folks decide to take a seat.
$169.95
$289.95
Save $120.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Wildenauer |
| Type | Benches |
| Style | Casual |
| Color | Brown/Black |
| Arm Chair | No |
| Assembly Required | Yes |
| DIMENSIONS | |
| Width | 48 inch(es) / 121.92 cm |
| Height | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Depth | 16 inch(es) / 40.64 cm |
| Weight | 37.39 lb(s) / 16.96 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 52 inch(es) / 132.08 cm |
| Height | 5 inch(es) / 12.7 cm |
| Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Weight | 48.39 lb(s) / 21.95 kg |
| Volume | 3.61 cu. ft. / 0.10 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052963953 |
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Wildenauer D634-32 Dining Room Counter Butterfly Extension Table
(Dining Tables - Rectangle)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height dining extension table. Its handsome good + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
-
$749.95
Save $310.00
$439.95
Wildenauer D634-113 Rectangular Dining Room Counter Table Set
(Dinettes - 4-Piece)This counter height dining table and bar stools set dresses up your favorite farmhouse motifs with modern + More
-
This counter height swivel bar stool dresses up your favorite farmhouse motifs with modern flair. A contoured + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Wildenauer D634-32 Dining Room Counter Butterfly Extension Table
(Dining Tables - Rectangle)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height dining extension table. Its handsome good + More
